کورد پاتوق – کرد پاتوق – کوردپاتوق – کوردیش پاتوق – kurd patogh

کورد پاتوق

کرد پاتوق یک چت روم برای ایجاد محفلی کوردی برای تمام شهر های کورد زبان می باشد.

کرد پاتوق

کوردپاتوق در ایران، کردها در بخش‌هایی از شمال غربی کشور زندگی می‌کنند. استان آذربایجان غربی در شهرهای ارومیه پیرانشهر،سردشت، اشنویه، نقده، مهاباباد، بوکان، شاهین‌دژ و تکاب.

کورد پاتوق

کورد پاتوق

اما در استان کردستان سنندج در سقز، بانه، مریوان، قروه، بیجار، دیواندره ،کامیاران، دهگلان، سروآباد و اورامان؛ و در استان همدان در شهرهای اسدآباد، ایل چهاردولی.

در استان کرمانشاه به مرکزیت کرمانشاه در اسلام‌آباد غرب، گیلانغرب، سرپل ذهاب، پاوه، سقز، جوانرود، روانسر، دالاهو، ثلاث باباجانی و قصر شیرین و در استان ایلام به در شهرستان‌های ایلام، آبدانان، بدره، ایوان، ملکشاهی، مهران، سیروان وچرداول کردنشین در kurd patogh هستند.

کوردیش پاتوق

زبان‌های کردی‌تبار در کوردیش پاتوق شامل چهار گروه است: کُرمانجی یا بادینانی، سورانی، کردی جنوبی. بیشتر کردها مسلمان هستند و همه آنان در کورد پاتوق یارسان اهل حق ،مسیحی و یهودی هستند. کردها جشن نوروز و جشن‌های مولودی را گرامی می‌دارند نوروز در میان کردها جشن قومی است.

kurd patogh

در افسانه‌های کردپاتوق منشأ این جشن را به کیومرث، نخستین پادشاه پیشدادی، منسوب می‌دارند. کیومرث به کردی کی‌موروس در کوهستان‌های رواندوز در شرق شهر دیانا با اهریمن می‌جنگد و بر او پیروز می‌شود.

کوردپاتوق

به این مناسبت، کورد پاتوق دستور می‌دهد در کوه‌ها و بلندی‌ها آتش بیفروزند و خبر پیروزی را به همه جا برسانند. او فرمان داد مردم روز پیروزی را جشن بگیرند و به مدت نُه روز ادامه دهند.

به این مناسبت کورد چت آن را جه‌ژنی نه‌ورۆز نامیدند و بعدها نوروز نامگذاری شد. درودگری، قالی و جاجیم و گلیم‌بافی به‌ویژه قالی بیجار از صنایع دستی عمده چت روم کوردپاتوق است.

زبان کردی در عراق در کنار زبان عربی رسمی است و در ارمنستان نیز به عنوان زبان اقلیت شناخته می‌شود. زبان کاربران کوردیش پاتوق در ایران به عنوان یک زبان محلی پذیرفته شده اگرچه رسانه‌ها برای عدم استفاده از آن و جایگزینی آن با فارسی تلاش می‌کنند.
در ترکیه هم کردهای چت روم کورد پاتوق بزرگ‌ترین اقلیت کشور هستند و زبان کوردی به رسمیت شناخته شده است.
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *